>>> Časopis Severka (č. 3/2014-november) <<<

logo_severka

„Osud je Osudom naklonený.“


>>> TURNÉ Osudový, Kamelot A neskorého ZBERU, 7. – 10.11.2013 <<<

OSUDY odohrali spoločné miniturné so skupinou KAMELOT a POZDNÍ SBĚR. Stalo sa tak po tom, čo idol Jara Chrupku jedného dňa v máji zavolal Jarovi o stretnutie pri káve. Najskôr Roman Horký pozval Osudy do Handlovej na prehliadku folkovej hudby, na ktorej bol Kamelot hlavným hosťom. Práve tu sa zrodil nápad urobiť pár koncertov na Slovensku. Kapely hrali v Žiline, Trenčíne, Ivanke Pri Dunaji a Malackách.
Bol to zážitok na celý život! Roman Horký, Ladislav Chromeček, Věra Horká, Petr Rötschein, Viktor Porkristl z Kamelotu i zvukár Miloš Hollan v tomto zložení  hrali ako legendárna zostava po celý rok 2013 a rovnako ako členovia Pozdního Sběru na čele s Jirkom Pařezom mimo muzikantských a speváckych kvalít jednoznačne ukázali aj druhú svoju stránku – tú ľudskú, ktorá je cez všetky profesionálne úspechy nenakazená celebritnými maniérmi. Sú to trampi s veľkým srdcom a kamaráti na správnom mieste. Kopu nespočetných zážitkov už nám nikto nikdy nezoberie a že sme sa mali možnosť aj niečo naučiť, tiež. Myslím, že fanúšikovia a návštevníci to môžu smelo potvrdiť.

Rádio SEVER (26.10.2013)<<<

sever 

Záznam z rozhovoru v relácii „Hosť rádia Sever“ rádia Sever

FOTOGALÉRIA Z PODUJATIA


>>>TURZOVSKÝ VRABČIAK, oblastné kolo súťaže folku, country a trampskej hudby, 18.5.2013<<<

OSUDY zahrali vlastné piesne Milión hviezd, Jazero lásky a Návraty. Vzhľadom na technické komplikácie v prvej polovici prvej piesne nakoniec Osudom osud doprial Cenu diváka. Najlepším Osudy prajú veľa úspechov!


>>SAMSONOVY ŠTAFLE, hitparáda rádia Samson (1.10. – 26.11.2012)<<<

Samson 

Záznam z hitparády „Samsonov štafle“ rádia Samson

Osudy vyhrali hitparádu Štafle rádia Samson! Od pondelka 1.10. do pondelka 26.11.2012 po štvrtý krát po sebe získali Osudy 1. miesto, predtým 1 x 2. miesto, 2 x 3. miesto a dokonca 2 x aj titul „Skokan týdne“. Pre výhru bolo potrebné umiestniť sa 7 x na prvých troch priečkach, z čoho minimálne 2 x 1. miesto. Splnila tak podmienky pre postup do bežného vysielania rádia. Hitparáda trvala Osudom takmer dva mesiace. Pod týmto článkom sú výsledky jednotlivých týždňov. Pieseň Milión hviezd je teda v ponuke rádia a je dnes na Rádiu Samson už bežne vysielaná.

 

Výsledky:

40. týždeň (1.10.-7.10.2012) ♫  3. miesto  a titul  „Skokan týždňa“
41. týždeň (8.10.-14.10.2012) ♫ 3. miesto
42. týždeň (15.10.-21.10.2012) ♪ 4. miesto
43. týždeň (22.10.-28.10.2012) ♪ 8. miesto
44. týždeň (29.10.-4.11.2012) ♫ 2. miesto a titul „Skokan týdne“
45. týždeň (29.10.-4.11.2012) ♫ 1. miesto
46. týždeň (5.11.-11.11.2012) ♫ 1. miesto
47. týždeň (12.11.-18.11.2012) ♫ 1. miesto
48. týždeň (19.11.-25.11.2012) ♫ 1. miesto a postup do vysielania

>>>PORTA, Ústí nad Labem (ČR), 16.6.2012<<<

OSUDY zaujali na legendárnom Medzinárodnom festivale PORTA 2012 v sobotu 16.6.2012 v Ústí nad Labem (ČR). Ocenenia prišli hneď dve. Len pripomeňme, že na prvom zhodnotení poroty mali Osudy rovnaký počet hlasov ako konečný víťaz po opätovnom „rozstrele“.

Skupina OSUDY teda 16. júna 2012 získala dve cenné výhry:

  • 2. miesto v interpretačnej Porte
  • 3. miesto v diváckej Porte

FOTOGALÉRIA Z PODUJATIA


Čo sa týka pobytu, jednoducho nádherne strávený čas. Večer v krčmičke pri gitarách napr. aj s takou trampskou legendou, akou je Vojta Kiďák Tomáško (Toulavej), ktorý bez pretvárky za doprovodu tých, ktorí sa pridali, hral a spieval všetky známe piesne od rôznych interpretov ako napr. Panenka Roberta Křesťana, či Galánečku Vlastu Redla).

>>>Časopis SEVERKA (č. 2/2012)<<<
logo_severka

Článok Janky Amazonky Matzovej:

Trampský objav v Turzovke.

Celé roky chodievali trampi v húfoch na PORTU. Doba sa zmenila. Lenže v dohasínajúcej pahrebe sa vždy nájde žeravý uhlík. Vniesť slovenského trampského ducha na finále Porty 2012 do Ústi nad Labem v 15. – 16. júna 2102 má šancu tramp-folková kapela Osudy zo Žiliny. Piesne s názvami Túlavé boty, Šerif a Májový vánok, s ktorými súťažili v Turzovke, tomu nasvedčujú. Texty týchto piesni oslovili aj mňa a preto som spravila sondu do ich života a tvorby.

Kapela OSUDY vznikla iba nedávno. Pri jej zrode stál Jaroslav Chrupka, sólová elektroakustická gitara, spev a zároveň autor piesní, pôvodom z Malaciek. Práve v okolí Malaciek sa Jaro až ako 16-ročný dostal do kontaktu s trampingom. Z Trampských osád spomeňme aspoň Nový Tobos, Oregon, Meriem, Jaguár, Yukon, Totem, Irokéz, Watanay, Hromové kone, Trojprsťákov a ďalších, v ktorých našiel kamarátov iných, ako na dovtedy obľúbených diskotékach. V T.O. Dážďovky našiel trampskú lásku a v T.O. Histah našiel šerifa Palca, ktorý rozpoznal jeho hudobný talent a nakopol ho na hudobnú kariéru. V kapele Podvod zbieral prvé skúsenosti. Hudobný talent roky rozvíjal v kapele Amulet aj so speváčkou, jeho sestrou Janou Mládkovou, až prišla prvá prudká životná zákruta a strmý pád na úplné dno a po tejto nehode asi 14-ročná odmlka. Osud mu dal na výber – zomrieť ako alkoholik, alebo sa postaviť a vybudovať si od základu nový život a žiť. Osud ho presvedčil o druhej možnosti, hoci už nemal ani občiansky preukaz… Osud ho zaviedol do Žiliny, kde našiel lásku, o ktorej životom zbitý už len sníval, a potom aj inšpiráciu, kamarátov. Osud mu do cesty priviedol Martina Szotkovského, neskôr speváčku Lenku Klimekovú, basgitaristu Juraja Šamaja. Osud mu splnil aj posledné hudobné prianie – doplniť hudobné nástroje v kapele o perkusie. Tie do kapely prišli spolu s Milošom Barčiakom. Jednoducho – osud. Tak vznikla kapela OSUDY.

Skupina OSUDY sa publiku na PORTE predstaví v úvode spomínanými piesňami. Pri započúvaní sa do piesne Túlavé boty sa v trampskej duši veľmi ľahko prebudí túlavý bacil. Svoj príbeh má aj pieseň Šerif. Je spomienkou na Palca (†24), ktorý má po dlhoročnom odpočinku v trampskom nebi asi najväčšiu zásluhu na tom, že dnes je táto kapela na Porte. Šerif Palec určite bude držať palec svojmu zverencovi Jarovi „Leovi“ Chrupkovi a jeho kamarátom. Bude tak počúvať a dívať sa zhora, pretože zomrel už dávno a veľmi mladý. A čím je magická pieseň Májový vánok? Hoci je spievaná Lenkou, je predovšetkým venovaná súčasnej a životnej láske Ľudke. Nuž a možno aj tým, že účasť na Porte si Osudy vyspievali pri májovom vánku 5.5.2012 v Turzovke a osud dal, že práve 29. mája 1993 dal aj tento Šerif posledné ahoj pozemskému vandru. To ako kapela uspeje je v rukách osudu a v samotnej kapely. My budeme držať palce.

Jana Matzová „Amazonka“

>>>TURZOVSKÝ VRABČIAK, Turzovka, 5.5.2012<<<

Skupina OSUDY zabodovala na jednom z troch oblastných kôl súťaže festivalu Moravský brabec. Súťaž sa konala na krásnom námestí v Turzovke. OSUDY okúzlili porotu vokálovými prvkami, štýlom hry a nástrojovým skromným obsadením, ale aj textovým osadením jednotlivých piesní, ktoré sú návratom do klasickej éry trampskej a folkovej hudby. Organizátor najväčšieho folk & country festivalu PORTA Zdeněk Stárek si skupinu vybral do interpretačnej súťaže PORTY, čo je pre OSUDY, ako povedal Roman Horký z Kamelotu – postup na Portu je ako pre tenistu postup na Wimbledon. Organizátor festivalu DROTÁRIA Ján Schutz si zasa pozval skupinu do úvodného vystúpenia festivalu. Vďaka jemu totiž OSUDY vyšli zo skúšobne medzi ďaleko služobne starších a ostrieľanejších kolegov, vraj aby vedeli, čo dnes vlastne letí.

LINK VRABČIAKA

Skupina OSUDY teda 5. mája 2012 neočakávane získala hneď tri cenné výhry:

  • 3. miesto
  • Postup do Finále interpretačnej súťaže na najvyšší F&C festival PORTA 2012 v Ústí nad Labem
  • Úvodné vystúpenie na festivale DROTÁRIA 2012

FOTOGALÉRIA Z PODUJATIA